دسته: اخبار

شروع به کار سایت

با سلام

به امید خدا و توکل بر او

سایت مدینه در موضوعات اعتقادی اخلاقی و تاریخی

و ….  را آغاز نمود و امیداست که مورد رضایت خداوند سبحان

و مرضی او قرار گیرد

به امید موفقیت شما

افراد ناشناس چاه نبوی “العهن” مدینه را تبدیل به گورستان حیوانات کردند

یک روزنامه سعودی عکاظ از اقدام افراد ناشناس در پر کردن چاه تاریخی العهن در مدینه منوره و تبدیل آن به گورستان حیوانات خبر داد. …

به گزارش گروه ترجمه پایگاه اطلاع رسانی حج، روزنامه عکاظ امروز یکشنبه نوشت : طرفهای ذیربط در مدینه منوره تحقیق درباره عاملان پرشدن و تخریب چاه مشهور العهن در جنوب مدینه منوره و پر کردن آن با سنگ و خاک و تلاش برای از بین بردن هر گونه اثر از این چاه را آغاز کردند.

عکاظ نوشت : خسارتهایی به منطقه “چاه های پیامبر” وارد شده است تا جایی که این منطقه به گورستان حیوانات تبدیل شده است و تعداد زیادی اجساد حیوانات در این منطقه مشاهده شده است.

این منبع افزود : چاه العهن از جمله آثاری بود که شورای عمومی گردشگری و آثار باستانی آن را در پی تاکید حفظ آثار اسلامی مکه مکرمه و مدینه منوره ثبت کرده بود.

بر اساس این گزارش، این شورا اخیرا سیستم نظارت بر آثار باستانی در برخی از مناطق عربستان از جمله منطقه مدینه منوره را اجرا کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، در منطقه چاه العهن که حدود ۱۰۰ متر از خط اصلی منتهی به منطقه قباء قرار دارد، تعداد زیادی بقایای اجساد حیوانات به چشم می خورد که منظره زشت با بوی متعفن را به وجود آورده است.

بنابراین گزارش، افراد ناشناس اقدام به انداختن سنگهای بزرگ و خاک و همچنین لباسهای کهنه کودکان در داخل چاه کرده و آن را پر کرده اند.

چاه العهن یکی از هفت چاه نبوی در مدینه منوره است که از این چاه برای پیامبر(ص) آب آورده می شد؛ این چاه در تمام کتابهای مورخان ذکر شده است.

این دومین مورد حمله به چاه های نبوی پس از تصرف چاه غرس از سوی مالک مدرسه ای است که البته سبب دخالت طرفهای ذیربط و خارج کردن چاه از تصرف مالک این مدرسه شد.

خاطر نشان می شود فیروزآبادی تلفّظ “العهن” را به کسر عین و سکون ها و نون خوانده است و مدینه شناسان آن را از جمله چاه های هفتگانه مدینه دانسته اند که پیامبر را در آنجا حضوری بوده است.

فیروزآبادی در نیمه سده هشتم هجرت، چاه “العهن” را چاهی معروف در میان باغی از نخلستانهای عالیه دانسته که به عقیده دیگر محقّقان، روزگاری منازل طائفه انصار “بنوامیّه ابن زید” بوده است.

مطری و ابن نجّار در این که چاه مزبور، برخوردار از موقعیّت تاریخی باشد، تردید کرده اند و سمهودی اطمینانی به ارزش تاریخی آن نشان نمی دهد. وی در زمان خود، مشاهده کرده است که مردم، به چاه العهن به عنوان چاهی که پیامبر از آن آبی نوشیده و وضو گرفته و حضوری در کنارش داشته، تبرّک می جویند; ولی در نوشته های خود با تردید از کنار این موضوع گذشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، چاه مزبور خارج از شهر مدینه قرار دارد قطر چاه حدود ۳ متر و به گفته کشاورزانِ حول آن، عمقش ۱۶ متر است.

از اسناد اوقافی مدینه چنین برمی آید که خاندان برزنجی، چاه و باغِ در برگیرنده اش را وقف عام کرده اند. اکنون حدودش از جانب مغرب به بلاد ابراهیم شاکر و از شمال به بلاد ناعمه و از مشرق به بلاد نقیره الغری و از جنوب به بلاد القطیعه مشخّص شده است.

موقعیّت تاریخی این چاه برای مدنی ها و زائران، ناشناخته مانده است و فضلای مدینه، موقعیّت جغرافیایی آن را با تعبیر “بلادالعهن” می شناسانند.

گفتنی است عربستان سعودی دارای بیش از چهار هزار اماکن ثبت شده مذهبی بوده که بسیاری از فعالان فرهنگی دولت عربستان خواهان حفظ و نگهداری میراث اسلامی در این کشور می باشند.

برگرفته ازسایت بعثه مقام معظم رهبری