مساجد هفت گانه

۱ – فتح:

این مسجد بر دامنه شمال غربی کوه سلع و در جنوب غربی خندق واقع شده و به وادی بطحان مشرف است. خداوند متعال دعای رسول گرامی اسلام را برای پیروزی در چنگ بر فراز این تپه مستجاب ساخت و خبر فتح و پیروزی سپاه اسلام در این محل به آن حضرت رسید. (پیامبر سه روز در این محل دعا کردند و دعای ایشان مستجاب شد)

این مسجد را عمر بن عبدالعزیز (۸۸ ه.ق) تعمیر کرد و رواقی با سه ستون بر آن نهاد، سپس سیف الدین ابی‌الهیجاء، در سال ۵۶۵ ه.ق آن را تجدید بنا کرد. حکومت عثمانی نیز به عمران و آبادانی آن همت گمارد. در داخل محراب مسج فتح بوی بسیار خوشی به مشام می‌رسد که همانند این بو در دونقطه‌ی دیگر، یکی در شکاف کوه احد که پیامبر را پنهان ساختند و دیگری در غار حرا استشمام می‌شود.

۲ – مسجد سلمان فارسی

مسجد سلمان پس از مسجد فتح و در جنوب آن است. مساحت آن حدود ۴۰ متر می‌باشد.

۳ – مسجد علی بن ابی طالب (علیه السلام)

این مسجد در جنوب مسجد سلمان فارسی بوده و بنای آن، به مرور رو به تخریب رفت. زین الدین امیر مدینه، در سال ۹۶۷ قمری آن را تجدید بنا کرد و سقفی بر آن نهاد. مساحت این مسجد ۳۵ متر بوده است. آنچه از مساجد سبع در متون قرون نخستین هجرى یاد شده،تنها مسجد فتح،مسجد سلمان و مسجد على بن ابى طالب-ع-است.برخى از محققان بر آنند مسجدى که اکنون به نام ابوبکر شهرت دارد همان مسجد على-ع-است،کما این که مسجدى که با نام مسجد على-ع-شناخته مى‏شود،مسجد ابو بکر است.مى‏دانیم که امیر المؤمنین-ع-نقشى بسیار اساسى و مهم در جریان غزوه احزاب داشته و طبعا به نام او و سلمان،مسجدى از قدیم در این دیار باقى مانده است. (در بحار الانوار،ج ۲۰،ص ۲۳۰،از مسجد امیر المؤمنین-ع-یاد شده است).گذشت که مسجدى نیز به نام امیر مؤمنان-ع-در مناخه،در نزدیکى مصلى وجود دارد و گویا امام در آنجا(در جریان محاصره عثمان)نماز عید را برگزار کرده است.

۴ – ابوبکر بن ابی‌قحافه

این مسجد پس از مسجد سلمان و در جنوب آن قرار دارد که سومین مسجد از سمت مسجد فتح است. مورخان آن را مسجدعلی (ع) دانسته‌اند ولی امروزه به ابوبکر معروف است. در سال ۱۳۸۰ این مسجد تخریب و اکنون اتوبوس های زائران در آنجا توقف می‌کنند. در صورتی گفته مورخان صحیح بوده باشد، مسجد ابوبکر آن مسجدی است که در انتهای مساجد سبعه بر روی بلندی قرارگرفته است.

۵ – عمر بن خطاب

مسجد عمر بن خطاب در مجاورت مسجد ابوبکر به سمت جنوب و چهارمین مسجد است.

۶ – فاطمه (سلام الله علیها)

در مغرب مسجد علی (علیه السلام)، به یاد دختر گرامی پیامبر (صلی الله علیه و آله) مسجدی کوچک و بدون سقف ساخته‌اند.حضرت فاطمه (سلام الله علیها) هنگام جنگ خندق در این مکان برای پدر و همسرشان علی (علیه السلام) غذا و نان تهیه می‌کردند. این مسجد پایین ترین مساجد این منطقه و کنار خیابان اصلی قرار دارد. در سال‌های در مسجد باز و مومنان در آن نماز می‌گزاردند. اما چند سالی است در آن را با بتون و آجر بسته‌اند.

۷ – ذوقبلتین

پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله در شانزدهم یا هفدهمین ماه از هجرت، در میان قبیله «بنى سلمه » و مسجد آنان به نماز ایستاده و به ویژه شبها از خداوند مى خواستند تا مسلمانان را از سرزنش یهود در پیروى از قبیله آنان یعنى بیت المقدس برهاند. رسول خدا صلى الله علیه وآله هرگاه به نماز مى ایستادند، منتظر بود تا خداوند دعاى ایشان را مستجاب کند. به روایتى روز دوشنبه نیمه ماه رجب ، میان نماز ظهر، آیات تغییر قبله بر پیامبر صلى الله علیه وآله نازل شد: قد نرى تقلب وجهک فى السماء فلنولینک قبله ترضاها فول وجهک شطر المسجد الحرام ،… آن حضرت هنگام نزول این آیات ، در حالى که دو رکعت از نماز ظهر را اقامه فرموده بودند، به صورت نیم دایره اى برگشته و رو به سمت جنوب نمودند. با این چرخش ۱۶۰ درجه اى ، مردان در مکان زنان یعنى صفوف عقب و زنان در مکان مردان یعنى در صفوف جلو واقع شدند و همراه رسول خدا صلى الله علیه وآله دو رکعت نماز باقى مانده را به سوى مسجد الحرام به صورت فرادى اقامه کردند. به سبب نزول این آیات آن مسجد به ((ذوقبلتین )) مشهور گردید. خبر نزول آیات تغییر قبله که باعث خشنودى مسلمانان شده بود سریعا به مسجد قبا و مسجد النبى صلى الله علیه وآله و سایر مساجد رسید و مسلمانان نماز عصر خود را به سوى مسجد الحرام اقامه کردند. از این رو تمامى مساجد مدینه در آن روز به دو قبله نماز خوانده شد. پس از آن ، محراب قبله هاى سمت بیت المقدس را بسته و به سوى جنوب ساختند. این مسجد به سبب نزول آیات تغییر قبله و خوانده شدن یک نماز در یک زمان به دو قبله ، به ذوقبلتین مشهور شد. سرانجام تغییر قبله واکنشهاى زیادى بین منافقان و یهود به دنبال داشت . خداوند در آیه دیگرى گفته هاى یهود و منافقان از روى سفاهت ، نادانى و اغراض سوء خواند… سیقول السفها من الناس … مسجد ذوقبلتین در حره سلع قرار دارد، شمال غربى مدینه و غرب مساجد سبعه (کوه سلع ) قرار دارد. این مسجد در سابهاى ۸۹۳ قمرى ، توسط شاهین جمالى ، شیخ خدام حرم پیامبر صلى الله علیه وآله مسقف و در دوران سیمانى عثمانى ۹۵۰ هجرى قمرى .نیز مجددا تعمیر و تجدید بنا شد. در سال ۱۳۷۰ قمرى نیز مناره اى در زاویه اى شمال شرقى صحن آن برپا و نماى مسجد به طور کلى بازسازى گردید.به یاد آن حادثه مهم یعنى تغییر قبله داخل شبستان مسجد آیه ۱۴۴ سوره بقره بر دیوار شمالى یعنى سمت چپ مدخل ورودى کنونى بوده که قبلا سنگى به عنوان نشانه آن نصب کرده بودند. از آنجایى که زیر آن را مسح و لمس کرده و به آن تبرک مى جستند در سال ۱۳۹۸ قمرى آن سنگ را برداشته و آیات تغییر قبله بر دیوار شمالى نگاشته شد. مساحت مسجد اکنون ۳۹۲۰ متر مربع است که دو گنبد بزرگ به قطر ۸/۷ متر و ارتفاع ۸/۱۸ متر نیز بر آن استوار است .

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Refresh